Niezapomniany wieczór wigilijny
Dodane przez rbelka dnia Grudzień 30 2018 12:01:1714 grudnia miało miejsce w naszej szkole uroczyste wydarzenie- wieczór wigilijny. Przyszło na niego wielu wspaniałych gości: przedstawiciele Organu Prowadzącego, rodzice i krewni uczniów, sympatycy i przyjaciele szkoły. Wszystkie miejsca aż po brzegi zostały zapełnione. Znamienitych gości w drzwiach witał afisz teatralny oraz trzej przepięknie ubrani królowie z kl. IV: Jakub Adamczyk, Kamil Kałwak oraz Marcin Mencfel. Jak przystało na szczodrych władców, mieli dla wszystkich przybyłych podarunki świąteczne: pierniczki z życzeniami oraz foldery dotyczące przedstawienia. Gdy już goście zostali obdarowani, mogli dokonać zakupów na wspaniale przygotowanym kiermaszu bożonarodzeniowym. Szczególnym powodzeniem cieszyły się pięknie pachnące stroiki i misternie wykonane bombki. Po przejściu przez klimatycznie ubrany korytarz oczom przybyłych ukazała się bogata dekoracja przedstawiająca świątecznie przystrojone miasto. Szczególną uwagę przykuwała olbrzymia gwiazda oraz piękne choinki, obok których biegły rozświetlone renifery. Na elegancko przykrytych stołach widniały samodzielnie wykonane przez uczniów lampiony oraz talerze z ciastem upieczonym przez rodziców. Gości powitał pan dyrektor Andrzej Krzak. Wszystkim obecnym złożył świąteczne i noworoczne życzenia, rodzicom podziękował za bardzo udaną współpracę, a następnie zaprosił gości na przedstawienie koła teatralnego „Kurtyna”. Młodzież w tym roku zaprezentowała sztukę opartą na baśni H. CH. Andersena „Dziewczynka z zapałkami”. Główna bohaterka sztuki- Marta w wigilię Bożego Narodzenia zostaje wyrzucona z domu, bo potłukła swojej macosze talerze. W śnieżny wieczór wędruje po ulicach miasta i prosi przechodniów o pomoc. Ci jednak, mimo że deklarowali przyjąć nieznajomego pod swój dach, przeganiają zziębniętą dziewczynkę. Marta umiera… Przychodzą po nią anioły i babcia, która deklamuje wiersz Jana Twardowskiego „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”. Wszyscy młodzi aktorzy wykazali się niezwykłym talentem
i zaangażowaniem, a świadczą o tym łzy, które popłynęły po twarzach wielu widzów w trakcie przedstawienia. Świąteczna inscenizacja niosła ze sobą istotne przesłanie, że nie są ważne słowa, ale czyny, że miejsce przy stole dla wędrowca to nie tylko pusty symbol, ale gotowość naszej pomocy innym. Jeden z aktorów przekonywał, aby przygotowując się do tegorocznych świąt, choć na chwilę zatrzymać się w biegu, uśmiechnąć do osoby, którą niezbyt lubimy, dostrzec potrzebującego człowieka, bo być może ten zagubiony, nieszczęśliwy człowiek to Pan, który przyszedł na świat po raz wtóry.

W przedstawieniu udział wzięli:

1.Dziewczynka z zapałkami (Marta) -Izabela Sieradzka
2.Tata Marty -Kacper Bakalarczyk
3.Siostra Marty (Kasia) -Patrycja Werner
4. Macocha Marty (Zofia) -Weronika Pawelec
5. Tata -Kacper Kanicki
6. Mama -Aleksandra Sobańtka
7. Dziecko -Wiktoria Nicpoń
8. Pani Kowalska -Aleksandra Materak
9. Pani Nowakowa -Amelia Łegosz
10.Pani Iksińska -Zuzanna Kostek
11.Dziecko I -Daria Kałwak
12.Dziecko II -Adam Królikowski
13.Strażnik -Kacper Borecki
14.Babcia -Zuzanna Sieja
15.Mikołaj -Krzysztof Meryk
16.Anioł I -Paulina Gędek
17.Anioł II -Katarzyna Knetki
18.Anioł III -Paulina Walacik
19.Solistka -Wiktoria Orzeszyna

Sztuka zakończyła się zapaleniem zapałek przez wszystkich grających aktorów oraz odśpiewaniem piosenki, której jedna ze zwrotek brzmiała:

„Gdy nakarmimy głodne dzieci, będziemy o nich wciąż pamiętać,
Wtedy dopiero tu, na ziemi, będą radosne każde święta”.

Po przedstawieniu głos zabrała pani skarbnik Beata Morawiak- Wolf, która w imieniu nieobecnego pana wójta Gminy Rudniki, Grzegorza Domańskiego, złożyła obecnym świąteczne życzenia. Następnie ksiądz Krzysztof Błaszkiewicz poprowadził drugą część wieczoru- wspólne kolędowanie. Każdą z dziesięciu odśpiewanych kolęd poprzedziły krótkie rozważania rudnickiego proboszcza. Ksiądz także opowiedział zebranym historię tych popularnych dziś kolęd.
Wieczór wigilijny w rudnickiej szkole okazał się bardzo udany. Był okazją nie tylko do spotkania ze znajomymi, podziwiania talentów młodzieży, ale także do zadumy nad swoim postępowaniem, do uzmysłowienia sobie istoty świąt Bożego Narodzenia.


Rozszerzona zawartość newsa