Strona Główna


Pobieralnia


Galeria


Rejestracja


Szukaj


Andrzej WajdaVademecum


Dyplomy


Lodowisko


RODO


Kontakt


Facebook

Nawigacja
Home
JUBILEUSZ 60-LECIA
REKRUTACJA
DLA RODZICÓW 2018/2019
Kino za Rogiem
Stypendium Wójta
Sukcesy sportowe
e-szkoła
E-Dziennik
Uroczystość Nadania Imienia
Samorząd Uczniowski
Rudniki w liczbach
Edukacyjna Wartość Dodana
WZOROWA KLASA
Erasmus+
Comenius
Poliglota Roku
Logiczne wędrówki
Rudnicka Filmówka na facebooku
Kontakt
Archiwum News'ów
Galeria
Download
Artykuły
BIP
Szukaj

Vademecum Ucznia!
Dyplomy
Andrzej Wajda
Dokumenty i regulaminy

Comenius
Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy brali aktywnie udział w projekcie COMENIUS. Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy. Dziękujemy w szczególności nauczycielkom j. angielskiego: p. Anicie Borek, p. Agnieszce Włóce oraz p. Małgorzacie Rzepce. Zapraszamy do udziału w nowym projekcie ERASMUS+.Oto film przygotowany przez Martynę i Paulinę Borek z odpowiedzią na pytanie "Why we love comenius?".


Uczniowie i nauczyciele z Francji w naszej szkole

W czwartek 8 października około godziny dziesiątej wieczorem przyjechali do nas nasi koledzy z Francji, z którymi współpracujemy w ramach projektu Comenius. Odebraliśmy ich z przystanku i wspólnie pojechaliśmy do domów. W piątek razem z naszymi partnerami przyjechaliśmy do szkoły. Obejrzeliśmy prezentacje o naszej szkole, miejscach, które odwiedzą oraz uczyliśmy ich podstaw języka polskiego i oprowadziliśmy po naszym gimnazjum. O godzinie jedenastej zabraliśmy naszych gości na lekcje. Następnie zaprowadziliśmy Francuzów na szkolną stołówkę gdzie mogli spróbować typowych polskich dań czyli zupy ogórkowej, kotleta schabowego z ziemniakami i marchewką. Po obiedzie pojechaliśmy do Olsztyna, zwiedzaliśmy ruiny zamku i robiliśmy wspólnie zdjęcia. Później pokazaliśmy im katedrę na Jasnej Górze, było bardzo zimno, więc jak najszybciej udaliśmy się do Galerii Jurajskiej, odpoczęliśmy i zjedliśmy ciepły posiłek. Około godziny dziewiątej wróciliśmy do domów.

W sobotę mogliśmy pospać nieco dłużej, ponieważ dopiero o godzinie jedenastej rozpoczynaliśmy naszą wycieczkę rowerową na Mileniówkę. Było bardzo zimno, ale wszyscy dotarliśmy na miejsce uśmiechnięci i szczęśliwi mimo długiej trasy. Niedzielę spędzaliśmy wspólnie z rodzinami i naszymi partnerami. Część uczniów zabrała swoich kolegów do Wrocławia, niektórzy pojechali do Wielunia, a jeszcze inni do Krasiejowa. Tego dnia zintegrowaliśmy się i miło spędziliśmy czas. W poniedziałek nasi koledzy zwiedzali obóz koncentracyjny w Oświęcimiu i Kraków. Tego dnia było bardzo zimno i padał śnieg, ale mimo to nasi goście przyjechali zadowoleni i pełni wrażeń. We wtorek 13 października z samego rana musieliśmy pożegnać naszych kolegów z Francji. Było nam bardzo przykro, ale mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze kiedyś spotkać. Paulina, Martyna i Filip ZdjęciaW dniach 19-24 maja 2015 roku 15 uczniów pod opieką p. Anity Borek oraz p. Małgorzaty Rzepki pojechało na kolejną dodatkową wymianę w ramach projektu "COMENIUS ". Tym razem odwiedziliśmy Francję a dokładniej St. Julien k. Genewy
19.05.2015
Już o godzinie 8.30 byliśmy w busie którym jechaliśmy na lotnisko. Po odprawie przyszedł czas na lot. o godzinie 17 byliśmy już we Francji w St. Julien. Po zjedzeniu kolacji przyszedł czas na głębsze zapoznanie się z rodzinami goszczącymi
20.05.2015
Rano spotkaliśmy się wszyscy w szkole. Zwiedzaliśmy całą szkołę która jest naprawdę duża. O godzinie 12 pojechaliśmy zwiedzać Genewę. Do domów wróciliśmy bardzo zmęczeni.
21.05.2015
Już od samego rana byliśmy podekscytowani, ponieważ jechaliśmy do Chamonix. Pięknego miasteczka położonego w górach. Tego samego dnia widzieliśmy najwyższy szczyt Europy, Mount Blanc oraz lodowiec La Mer de Glace.
22.05.2015
Wzięliśmy udział w całodniowej wycieczce do miasta Annecy gdzie mieliśmy rejs po krystalicznie czystym jeziorze oraz zwiedzanie zamku.
23.05.2015
Całą sobotę spędziliśmy z rodzinami goszczącymi. Jednak nasi partnerzy zabrali nas w najciekawsze miejsca w okolicy. Byliśmy bardzo zadowoleni z takiego luźnego dnia.
24.05.2015
Ze łzami w oczach musieliśmy odjechać z tego wspaniałego miejsca jakim jest St. Julien. Na szczęście nasi partnerzy z Francji przyjadą do naszej szkoły już w następnym roku szkolnym :D

SEVENTH MOBILITY MEETING ALBAL, SPAIN 25-30.04.2015 W dniach 25-30 marca odbyła się kolejna wizyta w ramach projektu Comenius "Water for Life". Tym razem nasi uczniowie polecieli do Hiszpanii. Spośród oddanych prac p. Małgorzata Rzepka i p. Anita Borek wybrały cztery osoby, które reprezentowały nas w Albal. Byli to: Julka Sikora (IIb), Iga Wiercińska (Ia), Filip Napieraj (Ia) i Natalia Księżarek (IIb). Uczniowie przed wyjazdem przygotowali komiks o wodzie i zdrowiu, a także ulotkę informacyjną na temat sposobów oszczędzania wody w zoo i oceanariach.Dzień 1: Podróż na lotnisko do Warszawy i lot do Alicante.

Dzień 2: Uczniowie rozpoczęli od krótkiego zwiedzania Alicante i spaceru po plaży. Po południu spotkali się z rodzinami goszczącymi ich w Hiszpanii.


Dzień 3: Uczniowie zostali powitani i oprowadzeni po szkole. Obejrzeli też prezentację o Walencji przygotowaną przez uczniów z Albal. Prezentowali ulotkę nt. sposobów oszczędzania wody. Później, w grupach wymyślali historyjkę związaną z wodą i prezentowali ją. Wzięli też udział w zwiedzaniu Walencji.


Dzień 4: W grupach uczniowie prezentowali komiksy oraz plakaty i rozmawiali na temat wody i zdrowia. Później wzięli udział w wycieczce do El Tancat de la Pipa, gdzie opowiedziano im w jaki sposób chroni się środowisko wodne na tym obszarze. Następnie pojechali do El Saler, gdzie na plaży mieli piknik. Wieczorem zwiedzali nowoczesną cześć Walencji tzw. City of Science.


Dzień 5: Wzięli udział w całodniowej wycieczce. Zwiedzali Aula de la Natura w Calpe, zdobyli Calpe Rock, zjedli lunch na plaży w Xabia oraz spacerowali ulicami Denii. Wieczorem miała miejsce kolacja pożegnalna oraz rozdanie certyfikatów.Dzień 6: Pożegnanie z rodzinami oraz innymi uczniami biorącymi udział w projekcie. Spacer po Barcelonie i wylot do Polski.


Wszyscy uczniowie spędzili wspaniały czas w Hiszpanii i bardzo zżyli się ze sobą. Jeszcze długo będą pamiętać tą wspaniałą przygodę. :)


Do wyznaczonego terminu (9 marca) prace oddało 16 uczniów. Po ocenieniu wszystkich prac oraz uwzględnieniu pozostałych kryteriów wyboru uczestników mobilności zagranicznych, do reprezentowania szkoły podczas mobilności w Hiszpanii wybrani zostali następujący uczniowie:

1. Natalia Księżarek
2. Julia Sikora
3. Iga Wiercińska
4. Filip Napieraj


SIXTH MOBILITY MEETING ROME, ITALY 23-27.03.2015
W dniach 23-27 marca odbyła się kolejna wizyta w ramach projektu Comenius "Water for life". Tym razem zorganizowana w Rzymie. Z pośród osób biorących udział w tym projekcie p. Małgorzata Rzepka i p. Anita Borek wybrały cztery osoby: Martynę Borek (IIa), Paulinę Borek (IIa), Mateusza Kota (IIa) i Piotra Rzepkę (IIb). Uczniowie przed wyjazdem musieli zrobić min. prezentację na temat energii otrzymywanej z wody oraz nagrać film pt. Co by było gdyby nie było wody.


Dnia 1. Uczniowie spotkali się z rodzinami goszczącymi w Rzymie. Dnia 2. Zostali powitani w szkole, a także zaprezentowali film o naszym gimnazjum. Zwiedzili również szkołę a także piękne ulice Rzymu. Dnia 3. Tego dnia zaprezentowali nagrany przez siebie film oraz zwiedzali dalszą część Rzymu (plac św. Piotra, Panteon). Dnia 4. Wzięli udział w całodniowej wycieczce do miasta Tivoli Dnia 5. Czekała ich męcząca podróż do domu. Do tej pory wspominają tą wspaniałą wycieczkę :DKolejne zadanie to przygotowanie plakatu w formacie A3 o tematyce „Water and the human body” Termin: 9 marca

GIMNAZJUM W RUDNIKACH PROMUJE POLSKĘ I GMINĘ W EUROPIE

W dniach 3-7 listopada w wielu miejscowościach naszej gminy można było spotkać obcokrajowców: troje Francuzów w Janinowie, Niemka i Finka w Dalachowie, Włoch oraz dwie Hiszpanki w Żytniowie, Finka, Hiszpan i Niemka w Rudnikach, Finka i Hiszpan w Cieciułowie, Włoch i dwóch Niemców w Jaworznie.

Byli to goście Gimnazjum w Rudnikach: uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich (z Niemiec, Finlandii, Hiszpanii, Rumunii, Francji i Włoch), z którymi od 1 sierpnia 2013 realizujemy projekt Comenius „Water for Life”. Koordynatorem projektu jest pani Małgorzata Rzepka, a we wszystkich działaniach wspierają ją pani Anita Borek i Agnieszka Włóka. Spotkanie miało na celu intensywną naukę języka angielskiego przez kontakt uczniami i nauczycielami z innych krajów europejskich, wymianę doświadczeń i uczenie się od siebie nawzajem, wzmacnianie europejskiego wymiaru edukacji oraz promowanie współpracy międzynarodowej, w której uczestniczą uczniowie. Spotkanie w rudnickim gimnazjum było piątym spotkaniem roboczym. W poprzednim roku szkolnym aż 28 uczniów zaangażowanych w działania projektowe miało okazję odwiedzić szkoły partnerskie i zamieszkać w domach swoich przyjaciół. W bieżącym roku szkolnym odbędą się jeszcze dwa wyjazdy, do Włoch i Hiszpanii.

Dla wszystkich naszych gości wizyta w Rudnikach była pierwszą okazją do odwiedzenia naszego kraju.

Nasi uczniowie nie mogli się doczekać przyjazdu przyjaciół, z którymi wcześniej nawiązali kontakt mailowy. Wizyta była ogromnym przeżyciem zarówno dla uczniów, jak i ich rodziców, którzy bardzo zaangażowali się w nasze działania.

W poniedziałek nasi goście po długiej podróży dotarli do Rudnik. Uczniowie z niecierpliwością oczekiwali ich przyjazdu, powitali ich wraz ze swoimi rodzicami i zabrali do swoich domów.

We wtorek o 8.15 spotkaliśmy się w gimnazjum, gdzie pan dyrektor Dariusz Niedrygoś powitał uczniów i nauczycieli ze szkół partnerskich. Nasi goście pokazali nam prezentacje na temat swoich szkół i krajów, my natomiast oprowadziliśmy ich po szkole i opowiedzieliśmy o Polsce. Po obiedzie udaliśmy się do Olsztyna zwiedzić ruiny zamku, a następnie do Częstochowy, gdzie pan Jarosław Marchewka oprowadził nas po Jasnej Górze.

W środę rano pojechaliśmy do Krakowa. Pierwszym punktem programu były warsztaty w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Następnie przeszliśmy na Wawel, Stare Miasto i Rynek w Krakowie. Po południu wraz z naszymi gośćmi zwiedziliśmy zabytkową Kopalnię Soli w Wieliczce z przewodnikiem w języku angielskim.

Czwartek był ostatnim dniem naszego spotkania. Rano spotkaliśmy się w szkole, uczniowie ze wszystkich krajów przedstawili swoje prezentacje na temat „Jak woda przyczynia się do wzbogacania krajów” . W naszej szkole najlepiej z tego zadania wywiązali się Monika Kałwak, Weronika Dzierżak, Natalia Księżarek i Filip Napieraj. Następnie nasi goście wzięli udział w apelu z okazji Święta Niepodległości. Dzięki temu poznali fragment naszej historii. Wieczorem spotkaliśmy się wszyscy (uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich, uczniowie goszczący wraz z rodzicami oraz nauczyciele gimnazjum) na uroczystej kolacji pożegnalnej. Pan dyrektor podziękował wszystkim za pracę włożoną w organizację spotkania oraz wręczył uczestnikom certyfikaty udziału w mobilności zagranicznej. Następnie udaliśmy się na poczęstunek przygotowany przez rodziców i nauczycieli.

W piątek pożegnaliśmy naszych gości. Uczniowie nie chcieli się rozstać , pożegnaniom i łzom nie było końca. Cały czas pozostają w kontakcie ze swoimi nowymi przyjaciółmi.

Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem naszej polskiej gościnności, życzliwości i otwartości. Zarówno nauczyciele jak i uczniowie podkreślali, że chętnie wróciliby do Polski jeszcze raz ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi. Dowodem niech będą maile jakie dostaliśmy od naszych gości:

Dear Gosia,

I would like to congratulate you and your team on the magnificent job you did in the mobility meeting. Both my students and teachers were completely satisfied with the organization and the activities you prepared. I would also like to thank the families whose hospitality has been, once more, great.

Thank you very much for everything.

Best wishes

Carmen

(Chciałabym pogratulować Wam znakomitej pracy, jaką wykonaliście podczas spotkania w Polsce. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele byli bardzo zadowoleni z organizacji i zajęć, które dla nich przygotowaliście. Chciałabym również podziękować wszystkim rodzinom za wspaniałą gościnność.
Dziękuję za wszystko. Carmen (koordynatorka projektu z Hiszpanii)

Dear Gosia,

It was great time we had in Rudniki. I spoke today with students, who were NOT there, but are involved into the project, and they were envy on those, who were. I said, that we're going to apply a new project. If it will not get accepted, I promised them, that I will visit Poland with them on our own expense.

Love,

Juha

(To był wspaniały czas, jaki spędziliśmy w Rudnikach. Rozmawiałem dzisiaj z uczniami, którzy nie byli w Polsce, ale są zaangażowani w projekt i bardzo zazdrościli tym, którzy mogli tam być. Powiedziałem, że będziemy starać się o nowy projekt, a jeśli nam się nie uda, to przyjedziemy do Polski na własny koszt. Juha (koordynator projektu z Finlandii).

Jesteśmy dumni, że jako szkoła mogliśmy tak wspaniale promować nasz kraj i gminę w Europie.


FIFTH MOBILITY MEETING RUDNIKI, POLAND 3-7.11.2014

W dniach 3-7 listopada gościliśmy w naszej szkole uczniów i nauczycieli z partnerskich szkół z Hiszpanii, Francji, Włoch, Niemiec, Finlandii i Rumunii. Było to piąte spotkanie w ramach projektu Water for Life.Monday, 3rd November Our guests arrived and we were very excited.

Tuesday, 4th November
Everyone arrived to school at 8:15.Our headteacher said ,,Welcome’’ to our guests. Then we showed them our presentations about our school and area.In the afternoon we went to Olsztyn and Częstochowa.Wednesday, 5th November
At 5:30 am we went to Cracow. We saw there the old city, and we had lesson in Manggha Museum of Japanese Art and Technology.

Then we went to Wieliczka Salt Mine.We came home at 11:00 pm.
Thursday, 6th November
We watched presentations about water an wealth.Then our guests watched a special history lesson about our Independence Day.


Later we had a sport competition.At 6 p.m. we had a farewell dinner.

Friday, 7th November
In the morning our guests left Rudniki and went home.

A oto prezentacja przygotowana przez naszych uczniów Monikę Kałwak, Weronikę Dzierżak, Natalię Księżarek i Filipa Napieraj w ramach projektu "Water and wealth in our countries":


Do wyznaczonego terminu prace konkursowe oddało 30 uczniów. 29 uczniów - zdjęcia na temat "Disasters in your area caused by water" a 21 uczniów prace na temat "Water and energy". Zwycięzcami konkursu fotograficznego zostali Błażej Stanek, Julia Sikora i Natalia Księżarek a zadanie "Water and energy" najlepiej wykonali Monika Kałwak, Weronika Dzierżak, Natalia Księżarek i Filip Napieraj.


FOURTH MOBILITY MEETING NAKKILA, FINLAND 18.-23.05.2014

W dniach 18-23 maja 4 uczennice gimnazjum Weronika Dzierżak, Julia Cymer, Małgorzata Rzepka i Weronika Pietrzak pod opieką pani Katarzyny Niedrygoś i pani Małgorzaty Rzepki brały udział w czwartym spotkaniu w ramach projektu Water for Life w partnerskiej Nakkilan Lukio w Finlandii.

Uczniowie zostali wyłonieni na podstawie regulaminu udziału w mobilności zagranicznej. Wybrane uczennice najlepiej wywiązały się z zadania jakim było przygotowanie ankiety pt. Water consumption oraz spełniają pozostałe kryteria wyboru uczestników mobilności zagranicznych.

Uczniowie przed wyjazdem wspólnie przygotowali prezentację wyników ankiety przeprowadzonej w naszej szkole, dotyczącej zużycia wody w codziennym życiu a także prezentację na temat badania jakości wody w Warcie. Przygotowane prezentacje przedstawiliśmy uczestnikom z pozostałych krajów uczestniczących w projekcie.Pierwszego dnia uczennice reprezentujące naszą szkołę miały okazję wziąć udział w lekcjach z uczniami fińskimi, u których zamieszkały na te kilka dni, opowiadały też o naszym kraju i szkole.We wtorek wszyscy uczniowie wspólnie przeprowadzili badania wody w pobliskiej rzece a także byliśmy w studio filmowym Villila w Nakkili oraz w Pori.

Kolejnego dnia udaliśmy się na wycieczkę wzdłuż rzeki Kokemanjoki, na której znajduje się wiele elektrowni wodnych.
W Tampere, mieście znajdującym się pomiędzy dwoma jeziorami połączonymi kanałem Tammerkoski z wodospadami, uczniowie brali udział w konkursie na najlepsze zdjęcie. Pierwsze miejsce zajęła nasza uczennica Julia Cymer.


Kolejne spotkanie projektowe wszystkich krajów uczestniczących w projekcie odbędzie się w naszej szkole w dniach 3-7 listopada. Wcześniej, 16 czerwca przyjadą do nas uczniowie z Hiszpanii w ramach dodatkowej dwustronnej wymiany a następne spotkania odbędą się we Włoszech oraz w Hiszpanii.
A oto kolejne zadania:
1. Projekt Water and wealth in our country – prezentacja Power Point (wrzesień)
2. Wystawa i konkurs zdjęć Water and natural disasters (wrzesień)
3. Projekt Water and energy – prezentacja Power Point (październik)
Na wasze prace czekają nauczyciele języka angielskiego p. A. Borek, p. M. Rzepka i p. A. Włóka wszelkie pytania proszę kierować do w/w nauczycieli.

FOURTH MOBILITY MEETING NAKKILA, FINLAND 18.-23.05.2014

W dniach 18-24 maja cztery uczennice naszego gimnazjum wraz z paniami: Małgorzatą Rzepką i Katarzyną Niedrygoś w ramach projektu Comenius ,,Water for life’’ pojechały do Finlandii. Wyjazd ten różnił się od wyjazdu do Hiszpanii, gdyż tutaj przede wszystkim zajmowaliśmy się zadaniami związanymi z projektem. Miałyśmy niestety mniej czasu na zwiedzanie. Gdy po godzinnym locie samolotem z lotniska w Gdańsku dotarliśmy do Turku miałyśmy cały dzień aby pospacerować po dawnej stolicy Finlandii. Widziałyśmy m.in. najstarszy zamek w tym kraju, wybudowany u ujścia rzeki Aurajoki. Następnie jeden z nauczycieli z fińskiej szkoły przyjechał po nas i zawiózł do Nakkili, gdzie przed placówką szkolną czekały na nas nasze rodziny. Początkowo wszyscy byli bardzo nieśmiali. Ludzie w Finlandii są znani z tego, że niewiele mówią. To rzeczywiście dało się zauważyć, ale taka atmosfera udzieliła się również nam, podczas tego tygodnia wyciszyłyśmy się jak nigdy. Po przywitaniu się nasi partnerzy zabrali nas do swoich domów, gdzie zjedliśmy kolację i położyłyśmy się spać. Następnego dnia wszystkie poszłyśmy do szkoły. Nasi nowi koledzy oprowadzili nas po niej. Miałyśmy też możliwość pokazania fińskim uczniom prezentacji na temat naszego kraju i szkoły. Wszyscy byli bardzo pozytywnie zaskoczeni, iż w Polsce znajduje się tak dużo ładnych zabytków. Niektórzy rozpoznali nawet kilku polskich sportowców. Podobne pokazy obejrzałyśmy kolejnego dnia gdy już wszystkie kraje zaangażowane w projekt dotarły do Nakkili. Widziałyśmy m.in. prezentację o szkole w Rzymie, Albal oraz Campulung. W kolejne dni fińska szkoła zorganizowała dla nas kilka konkursów. Pierwszy polegał na obserwacji ptaków i rozpoznaniu ich nazw. W tej rywalizacji pracowaliśmy w parach wraz ze swoimi fińskimi partnerami. Kolejne potyczki były rozgrywane w Tampere. Polegały one na zrobieniu zdjęcia rzeki przepływającej przez to miasto. Jednak trzeba było pamiętać o detalach, aby fotografia była wyjątkowa. W tej rywalizacji zwyciężyła uczennica naszej szkoły – Julia Cymer. Następnym i już ostatnim konkursem było łowienie ryb. Możemy śmiało powiedzieć, że nie zostanie to naszym hobby, mimo, iż udało nam się złowić ich kilka. Wszyscy laureaci zostali nagrodzeni w czwartek podczas pożegnalnego obiadu. Ostatniego dnia wraz z naszymi nauczycielkami pojechałyśmy na dwie plaże. Miałyśmy nawet możliwość zamoczenia się w Bałtyku, gdyż pogoda była bardzo ładna. Następnie udałyśmy się do miasta Pori, gdzie zjadłyśmy obiad w Hesburgerze. Gdy wróciłyśmy do naszych rodzin czekało nas już tylko pakowanie. W sobotę wcześnie rano pożegnałyśmy się z naszymi partnerami i wyjechałyśmy na lotnisko do Turku skąd wyleciałyśmy do Gdańska. Wycieczka do Finlandii poszerzyła naszą znajomość języka angielskiego, pozwoliła poznać obyczaje w fińskim domu, nawiązać znajomości z młodzieżą z innych krajów europejskich, ale przede wszystkim obalić stereotyp, iż w Finlandii jest cały czas zimno. Podróży tej nie zapomnimy do końca życia.

THIRD MOBILITY MEETING SAINT JULIEN EN GENEVOIS, FRANCE 30.03. - 04.04.2014

W dniach 30 marca – 4 kwietnia 4 uczniów gimnazjum Aleksandra Wróż, Marcelina Żyta, Wiktoria Buła i Błażej Stanek pod opieką pani Agnieszki Włóki i pani Małgorzaty Rzepki brało udział w trzecim spotkaniu w ramach projektu Water for Life w partnerskiej Lycee Madame de Stael w Saint Julien en Genevois we Francji.Aleksandra Wróż, Marcelina Żyta, Wiktoria Buła i Błażej Stanek

W spotkaniu brali udział uczniowie i nauczyciele z siedmiu szkół realizujących projekt Water for Life. Uczniowie zostali wyłonieni na podstawie regulaminu udziału w mobilności zagranicznej. Wybrani uczniowie byli zwycięzcami konkursu na opowiadanie lub legendę pt. Water for Life oraz spełniali pozostałe kryteria wyboru uczestników mobilności zagranicznych.
Uczniowie przed wyjazdem wspólnie przygotowali prezentację opowiadania napisanego przez Aleksandrę Wróż, którą przedstawili uczestnikom z pozostałych krajów uczestniczących w projekcie.
We wtorek odbył się konkurs na najciekawsze opowiadanie, nasi uczniowie przegrali tylko jednym punktem z Rumunią, która zajęła pierwsze miejsce. Zwycięskie opowiadanie zostanie opublikowane na stronie etwinning projektu oraz przetłumaczone na wszystkie 7 języków. W środę zwiedzaliśmy wytwórnię wody mineralnej w Evian nad jeziorem genewskim.


Braliśmy także udział w wycieczce do Annecy leżącego nad jeziorem o tej samej nazwie, gdzie przewodniczka opowiadała nam o ochronie jeziora. Lac d’Annecy jest najczystszym jeziorem w Europie.
Ostatniego dnia uczniowie w grupach rysowali komiksy na podstawie przygotowanych wcześniej legend związanych z wodą. Dzięki temu wszyscy mogli poznać legendy z pozostałych krajów.
Kolejne spotkanie projektowe już w maju! Tym razem naszą szkołę będą reprezentowały Weronika Dzierżak, Małgorzata Rzepka, Julia Cymer i Weronika Pietrzak. Są to osoby, które najlepiej wywiązały się z zadania jakim było przygotowanie ankiety pt. Water consumption.

Gratulujemy!

W dniach 23-29 kwietnia 2014 roku 14 uczniów i 2 opiekunów (p. A. Borek i p. D. Domańska) pojechało na wycieczkę do Hiszpanii w ramach programu Comenius:
23-24.03.2014
Our jorney to Spain began on Sunday at 4:30 pm. and we started going to airport in Wrocław. We were there at 6:30 pm. While were waiting for our flight we met and took a photo with an actor Piotr Gąsowski. We landed at the airport of Barcelona-Girona at about midnight. We had to wait all night there because the first bus from there was at 7:00 in the morning. It wasn't good night. It was very cold. After 6 hours we were to the local railway station and we were waiting for train for 3 hours. After that time we go on train and started 4-hours trip to Valencia. Later we met the teachers from school in Albal who picked us up an took us partners. We were very nervous. We walked with them to our new hauses and families to eat dinner. Then we had some free time so we met together again to get know each other better.
25.03.2014
The second day in Albal started with breakfast with our families. Next we went to school an we had lesson there with our friends. Then we went to the place, nest to the Albufera lake and we had a rest an eate lunch. Later we had very funny trip in a boat on the lake. After that we went for a walk an finally we could eat a snack. And then on the beach we had some free time, we could play volleyball and football an of course collect shells. In the evening we went to a restaurant and spent a great time with our new friends.
26.03.2014
After breakfast we went to school and we had Maths lesson in english. Then we went to Valencia by bus but without our partners. We were on the amazing beach with a lot of palm, lemon and orange trees. And after that great time we decided to go to the rice museum. We could find out how rice was preparedfor eating a long time ago. Later we were very hungry so we walked to the restaurant and ate typical Spanish meal- Paella. Which consists of rice, some kind of meat and vegetables. It was really delicious! then we came back to Albal and as usually we went home an had a dinner and in the evening we had a great time with the whole group in the city.
27.03.2014
After meeting students we viited the Valencia old city. We attended special event called Valencian Water Count which has been celebrated in Valencia every Thursday for years. Then we had a maths game in the city in groups. It as really difficult. But we could do more sightseeing of Valencia. It's really beatiful city with amazing monuments. Next we come back to Albal and had a nice evening with all our new Spanish friends.
28.03.2014
It was last day in Labal with the Spansh students.. With our laggage we went to Valencia City of Science by bus. We could see eg. the biggest cinema in the world. I was really great but we didn't have enough time so at about 2 pm. we had to go to the railway station. We said goodbay to whole Spanish group and we couldn't stop crying because our exange partners were really amazing and we made friends very quickly. We were very sleepy so during the 4-hours jorney to Barcelona we were sleeping all the time. In Barcelona we went by underground to the Magic Fountains. It's really big show with colorful fountains, music and lights. It was really amazing to see all Barcelona in the night.
29.03.2014
After breakfast in the restaurant we were walking to the Camp Nou. It's a big stadium of FC Barcelona. The most important things which we could see was the whole team of FC Barcelona (Iniesta, Pique, Neymar, Messi)!!! We were really excited. Then we went to the bus called Hop on- hop of Bus Turistic and we started our sightseeing throught Barcelona. We saw eg. amazing Sagrada Familia, Gaudie's Park an many other things. Then we ate supper in the city. We tired to come back to our hotel by bus but it's was impossible because manifestation in the whole city. So we had to look for underground and finally went by it. We took our luggage from the hotel and we went by bus to the airport. We had to wait there fo 3 hours fortunatly not 4 because of the European Time Change. We had our flight at 6:30 am. Unfortunatly in Wrocław it was too foggy to land and the capitan decided to lan in Poznań. So we had 3 hours extra jorney. Staing in Spain has been the best trip ever and we cant't wait for June when Spanish people are going to visit us: Marta, Clara, David, Paula, Sandra, Silvia, Andreu, Ernesto, Jose, Juan, Vincent, Carlos, Irene, Pilar.

Comenius Water for Life

Do wyznaczonego terminu prace konkursowe oddało 24 uczniów. Komisja konkursowa po ocenieniu wszystkich prac oraz uwzględnieniu pozostałych kryteriów wyboru uczestników mobilności zagranicznych a także deklaracji chęci wyjazdu do Hiszpanii wybrała następujących uczniów, którzy będą reprezentować nasze gimnazjum podczas dwóch najbliższych wyjazdów:
Francja 29.03 - 05.04.2014: 1. Wiktoria Buła, 2. Aleksandra Wróż, 3. Błażej Stanek, 4. Marcelina Żyta,
Hiszpania 23 - 30.03.2014: 1. Iza Cieśla, 2. Martyna Borek, 3. Julia Cymer, 4. Monika Kałwak, 5. Weronika Pietrzak, 6. Ola Ptaszyńska, 7. Gosia Rzepka, 8. Piotrek Rzepka, 9. Paulina Borek, 10. Marta Smugowska, 11. Julka Stasiak, 12. Wiktoria Surowa, 13. Mateusz Kot, 14. Bartosz Tobis

Uczniowie biorący udział w mobilnościach przed wyjazdem przygotują prezentacje. Grupa reprezentująca szkołę podczas spotkania w Saint Julien en Genevois we Francji przygotuje prezentację opowiadania pt. Water for Life i weźmie udział w konkursie na najciekawsze opowiadanie, który odbędzie się w partnerskiej Lycee Madame de Stael.

Wszystkich uczniów zachęcamy do udziału w kolejnym zadaniu: Water Consumption Questionnaire - questions about everyday water consumption (yes/no or multiple choice answers) Na Wasze propozycje czekamy do 21 marca.
Uczniowie, którzy najbardziej zaangażują się w pracę nad tym zadaniem będą reprezentować szkołę podczas kolejnego spotkania w Finlandii w maju b.r.

A to prezentacja partnerskiej szkoły z Hiszpanii
20th of January Our journey to Romania began at 4.50 a.m. We met at the bus stop in Rudniki, got in the car and started driving to Warsaw. We were a the airpot at 9 o'clock. Our plane took of at 11.25. Then we landed at the airport in Bucharest few minutes past 2 p.m. We met there students and teachers from Italy. We didn't have much time at the airport, because we had to drive to Campulug (our final destination) which is about 180 km from the capital of Romania. After almost 12 hours travel we finally got to the hotel. We went to our rooms and unpacked our luggage. Then we had a lunch at the restaurant near the hotel. We all wanted to have a walk, so we decided to go to Kaufland. After this small trip we came back to rooms and went to sleep. We were very tired.


21st of January Our sencond day in Romania started with a breakfast in hotel's canteen. We came to school at 9 o'clock. Teachers welcomed us very pleasantly. Then Romanian students show us a school. It's actually very big. There are three buildings, where teenagers study, what they want. After watching school we all came to the classrom, where Logo Competition results were shown. Romanian logo won with my logo only with one point :( Then we divided in twoo groups - teachers and students. Teachers went to classroom and they were talking about project. We were watching film at the same time. Then we were showing presentations. You can see our presentation in another aricle. After that we came back to hotel.

22nd of January We came to school at 9, just like yesterday. We had to make some carsd with water expresions in different languages, while teachers were talking about project. At about 2 p.m. We all went to the town hall, where we had meeting with the major of Campulung. He gave us a speech about water in Campulung. Then teachers and students from every country were speaking about in their habibat. After visiting goverment we had free time to see Campulung, so me, Bartek and students from Italy had some kebab in resaurant Alladin. We came to the hotel and stayed there to next day.

23rd of January After breakfast we didn't go to school. We drove by bus to see a dam. Unfortunately Mrs. Rzepka was ill, so she didn't came with us. The next bad thing about this trip is that it was foggy, so we weren't able to see all theese beautiful views. Photographies were everything. Then we saw a sewage treatment plant and a hydroelectric power plant. At about 1 a.m. we arrived at school. We were playing charades and talking. The we started playing basketball. Everybody was excited how awesome players (me and Bartek) are. At 6 p.m. we had a gala dinner. Student from Campulug showed us their national dances. Everybody recieved a certifficate. We all started eating and dancing. Everyone was happy. Unfortunately it was our last day in this school. We came to the hotel at 10 p.m. and staryed packing our luggage.

24th of January It was the last day of our journey. We said 'bye' to everybody and we had to go back home. Our plane arrived in Warsaw at 4 p.m. We came back to Rudniki at about 9 p.m. Our parents were waiting there for us. We were all very tired.

Journey to Romania was really awesome!

SECOND MOBILITY MEETING CAMPULUNG 20.–24.01.2014
W dniach 20-24 stycznia b.r. 2 uczniów naszego gimnazjum Bartosz Tobis i Bartosz Majtyka wraz z 2 opiekunkami brało udział w drugiej wizycie w ramach projektu Water for Life w partnerskiej szkole Colegiul Tehnic w Campulung w Rumunii.

Było to drugie spotkanie uczniów ze wszystkich szkół uczestniczących w projekcie z siedmiu krajów. Uczniowie zostali wyłonieni na podstawie regulaminu udziału w mobilności zagranicznej.
Wybrani uczniowie byli zwycięzcami konkursu na logo projektu oraz spełniali pozostałe kryteria wyboru uczestników mobilności zagranicznych. Uczniowie przed wyjazdem wspólnie przygotowali prezentację PowerPoint „Water Expressions” , którą pokazali podczas wizyty uczniom z Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Rumunii i Włoch.
A oto przygotowana przez nich prezentacja:
Mieli także okazję zobaczyć prezentacje pozostałych uczestników. Przygotowane prezentacje ilustrowały wyrażenia, przysłowia i idiomy związane z wodą we wszystkich siedmiu językach oraz po angielsku. Podczas spotkania uczniowie porównywali wyrażenia funkcjonujące w różnych językach a następnie na ich podstawie przygotowali grę, w którą ostatniego dnia wspólnie zagrali. Program obejmował także zajęcia integracyjne dla wszystkich uczniów oraz zwiedzanie szkoły goszczącej.Pierwszego dnia zostaliśmy oficjalnie powitani przez dyrektorkę szkoły. Ogłoszone zostały wyniki konkursu na logo projektu, po podliczeniu wszystkich punktów zwyciężyło logo zaproponowane przez szkołę z Rumunii. Gratulujemy!Artykuł na temat naszego projektu ukazał się w prasie rumuńskiej.Bardzo miło powitał nas też burmistrz Campulung podczas wizyty w ratuszu. Zwiedzaliśmy Campulung oraz tamę i elektrownię wodną Rausor Dam.Szkolni koordynatorzy i pozostali nauczyciele omawiali przebieg kolejnych etapów projektu, planując dokładnie kolejne spotkania i zadania do wykonania w trakcie przyszłych mobilności. Ostatniego wieczoru podczas kolacji pożegnalnej nasi gospodarze zaprezentowali tradycyjne tańce rumuńskie. W piątek rano razem z uczniami i nauczycielami z Finlandii wyruszyliśmy do Bukaresztu i z powrotem do Polski.A oto kolejne zadania:
1. European Water Tales Contest
Temat: Water for Life
Opowiadanie od 3 do 10 stron A4 (czcionka Arial 12, odstępy 1,5) w języku angielskim.
Opowiadanie musi być oryginalne, nigdzie wcześniej niepublikowane, nie naruszać niczyich praw autorskich. Termin: 10.02.
2. Legends related to water
2-3 strony A4 (tekst (j. angielski) + zdjęcia / ilustracje) Termin: 10.02.

Autorzy najlepszych opowiadań / legend będą reprezentować naszą szkołę podczas kolejnej mobilności we Francji w dniach 31 marca–4 kwietnia 2014 a także będą mieli okazję wziąć udział w dodatkowej dwustronnej wymianie ze szkołą z Hiszpanii w dniach 24-28 marca a następnie ugościć swoich kolegów z Hiszpanii od 16 do 20 czerwca 2014r.

Na wasze prace czekają nauczyciele języka angielskiego p. A. Borek, p. M. Rzepka i p. A. Włóka wszelkie pytania proszę kierować do w/w nauczycieli.
Wyniki konkursu na logo projektu i zdjęcia do kalendarza
Do wyznaczonego terminu (15 listopada - logo, 22 listopada – zdjęcia) prace oddało 20 uczniów (16- logo, 18 – zdjęcia).
Około połowa losowo wybranych uczniów gimnazjum miała okazję zobaczyć wszystkie prace i oddać głos na swoich faworytów. Po podliczeniu wszystkich głosów pierwsze miejsce w konkursie na logo zajął Bartek Majtyka a drugie Bartek Tobis. Te dwie osoby będą reprezentowały szkołę podczas kolejnej mobilności w Rumunii w dniach 20-24 stycznia.
W konkursie na zdjęcia do kalendarza wybrane zostały zdjęcia Weroniki Pietrzak i Bartka Majtyki. Zdjęcia zostały wysłane do szkoły partnerskiej w Hiszpanii i znajdą się w kalendarzu wraz ze zdjęciami uczniów z pozostałych sześciu szkół partnerskich.
Przypominamy o kolejnym zadaniu, którego termin mija 20 grudnia: wyrażenia i przysłowia dotyczące wody w języku polskim i angielskim.
Comenius Water for Life The First Mobility Meeting Diary

Tuesday [October 15, 2013]
On Tuesday we went to school at 8.00 a.m. When we looked at the buildings we were surprised. (The school is very, very large! There are three very big buildings. More than one thousand students go to this school.) In the school we had a lesson. We were meeting each other (students from Finland, France, Germany, Italy, Poland and Spain). We went with our host sisters to their lessons at 8.50 a.m. At 10.00 a.m. we went to official welcoming and press conference. There were head teacher and teachers from this school. Later students of the BvS showed us their school. About 12.00 o’clock we prepared our country and school presentation. And at 14.40 p.m. we went home with our host sisters. After school we went shopping together. In the evening we had dinner and later we had free time in our host families.

Wednesday [October 16, 2013]
On Wednesday we prepared our presentations and then we went to the German city – Cologne. We visited the biggest cathedral in Europe. The guide spoke about history of this cathedral. It is Germany's most visited landmark, attracting an average of 20,000 people a day. We saw many interesting images and sculptures. After the tour we said good bye and we went home with our host sisters and brothers.

Thursday [October 17, 2013]
On Thursday morning, as usual, we went to school where we had two first lessons. Then it was time for the main purpose of Thursday , which was our school and country presentation. All students were very nice to us, they asked about different things. At 12 o'clock all students went for lunch. After lunch all students and teachers went to a nearby city of Zons. Zons, now part of the city Dormagen, is an old, very well preserved town. It has many monuments such as the walls, the old mill and the picturesque tenement houses. After arrival to Zons we came back home. At 5 o'clock we and our "host family" went to farewell dinner. We spent time talking to each other, taking photos and eating :) Also during the dinner we gave roses to our host families to say thank you for everything. It was the end of our stay in Dormagen, each of us remembers this with a tear in the eye. Now we are waiting for the next trips and students’ arrivals to Rudniki.

Friday [October 18, 2013]
We had only one plan for Friday:,, We will be back home". All of us met together in front of the Cathedral at 11 o'clock. Our teachers decided to show us the whole city. At the beginning we decided to reach the top of the Cathedral. To do it we had to climb 509 steps. It wasn’t easy to reach the top but the beautiful landscape of Cologne was worth it. We went to the most famous bridge in Cologne, place with a lot of padlocks hung there by lovers. After very long walk along the Rhine river we had some time to do the shopping. At 5 p.m. finally we got to the bus and started very long trip to our homes.

Iza Cieśla, Weronika Kistela, Marcelina Koterba, Monika Kałwak.

W dniach 14-18 października b.r. 4 uczniów i 3 nauczycieli naszego gimnazjum brało udział w pierwszej wizycie w ramach projektu Water for Life w partnerskiej Bertha-von-Suttner-Gesamtschule w Dormagen w Niemczech.
Wizyta miała na celu umożliwienie uczniom weryfikacji komunikatywnej znajomości języka angielskiego, oraz intensywną naukę języka angielskiego przez kontakt uczniami i nauczycielami z innych krajów europejskich, wymianę doświadczeń i uczenie się od siebie nawzajem, wzmacnianie europejskiego wymiaru edukacji oraz promowanie współpracy międzynarodowej, w której uczestniczą uczniowie.

Było to pierwsze spotkanie uczniów ze wszystkich szkół uczestniczących w projekcie z siedmiu krajów. Uczniowie zostali wyłonieni na podstawie regulaminu udziału w mobilności zagranicznej.
Wybrane zostały cztery uczennice, które przygotowały najlepsze prezentacje naszego kraju i szkoły oraz spełniają pozostałe kryteria wyboru uczestników. Były to Izabela Cieśla, Monika Kałwak, Weronika Kistela i Marcelina Koterba. Uczennice następnie wspólnie przygotowały prezentację, którą pokazały podczas wizyty uczniom z Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemiec i Włoch. Miały także okazję zobaczyć prezentacje pozostałych uczestników na temat ich krajów i szkół.
Program obejmował także zajęcia integracyjne dla wszystkich uczniów oraz zwiedzanie szkoły goszczącej.

Pierwszego dnia zostaliśmy oficjalnie powitani przez dyrektora szkoły: http://www.bvsdormagen.de/index.php/bvs-nachrichten/1130-herzlich-willkommen-unseren-comenius-gaesten
Następnie odbyła się konferencja prasowa z udziałem dyrektora Volkera Hansena, Britty Heiermann (koordynator projektu w szkole niemieckiej) oraz przedstawicielki ze szkoły hiszpańskiej, która koordynuje całość projektu, Montse Morales. Artykuł na temat naszego projektu ukazał się w prasie niemieckiej: http://www.ngz-online.de/dormagen/nachrichten/wasserprojekt-vereint-schueler-in-europa-1.3762594

Uczniowie mieli także okazję wziąć udział w lekcjach z uczniami, u których zamieszkali na te kilka dni. Zwiedziliśmy też katedrę w Kolonii oraz średniowieczną osadę Zons nad Renem. Bardzo miło powitał nas tez burmistrz Dormagen podczas wizyty w ratuszu. Szkolni koordynatorzy i pozostali nauczyciele omawiali przebieg kolejnych etapów projektu, planując dokładnie kolejne spotkania i zadania do wykonania w trakcie przyszłych mobilności.

A oto zadania dla was na najbliższe 2 miesiące:
1. Do 15 listopada czekamy na wasze zdjęcia do kalendarza na 2014 rok. Każda szkoła wybierze w drodze konkursu i wyśle do Hiszpanii 2 zdjęcia związane z tematem projektu Water for Life oraz reprezentujące nasz kraj. Szkoła hiszpańska IES Albal wydrukuje kalendarze i wyśle do szkół partnerskich.
2. Do 22 listopada należy składać swoje pomysły na logo projektu. Technika wykonania dowolna, logo ma być w formacie jpeg 3MB.
3. Do 20 grudnia zbierajcie wyrażenia, przysłowia i idiomy związane z wodą w języku polskim i angielskim.

Na wasze prace czekają nauczyciele języka angielskiego p. A. Borek, p. M. Rzepka i p. A. Włóka wszelkie pytania proszę kierować do w/w nauczycieli.


Prezentacja z Patnerskiego Projektu Szkół "Comenius": My country, my school. przygotowany przez Monikę Kałwak kl. 2bWarunki udziału w mobilności zagranicznej i kryteria wyboru uczestników.
1. Zaangażowanie uczniów w działania projektowe (liczba wykonanych zadań, jakość ich wykonania i czasochłonność).
2. Terminowość wykonania prac.
3. Udział w konkursach.
4. Frekwencja na spotkaniach.
5. Ocena z zachowania.
6. Znajomość języka angielskiego.
7. Gotowość przyjęcia uczniów ze szkół partnerskich u siebie w domu.
8. W przypadku dużej ilości chętnych spełniających kryteria przyjmujemy zasadę losowania.


Od 1 sierpnia 2013 nasza szkoła realizuje Wielostronny Partnerski Projekt Szkół programu "Uczenie się przez całe życie" Comenius (więcej informacji na www.comenius.org.pl).

Projekty partnerskie to współpraca dwóch lub więcej szkół z różnych krajów Unii Europejskiej, która skutkuje przede wszystkim wymianą doświadczeń i uczeniem się od siebie nawzajem. Akcja ma na celu wzmacnianie europejskiego wymiaru edukacji poprzez promowanie współpracy międzynarodowej, w której uczestniczą uczniowie i nauczyciele.
Tytuł naszego projektu to "Water for life", kraje uczestniczące to: Hiszpania (Albal), Rumunia (Campulung), Niemcy (Dormagen), Finlandia (Nakkila), Włochy (Rzym), Francja (Saint Julien En Genevois) i Polska (Rudniki). Pierwsze spotkanie wszystkich szkół partnerskich odbędzie się w terminie 14-18 października 2013 w Niemczech. Kolejne spotkania będą się odbywały do maja 2015 roku, we wrześniu 2014 będziemy gościć uczniów i nauczycieli z wszystkich sześciu szkół u nas w Rudnikach. W pierwszym spotkaniu weźmie udział po trzech uczniów z każdej szkoły.

Aby wziąć udział w wyjeździe trzeba przygotować prezentację naszej szkoły, gminy i kraju w języku angielskim. Prezentacje należy oddać nauczycielom języka angielskiego (p. Małgorzata Rzepka, p. Agnieszka Włóka lub p. Anita Borek). Wybrane zostaną trzy osoby, które najlepiej wykonają zadanie a następnie zaprezentują naszą szkołę i kraj podczas spotkania w Niemczech. Przygotowane prezentacje zostaną także zamieszczone na stronie etwinning naszego projektu.
Wszelkie dodatkowe informacje uzyskać można u w/w nauczycieli.

Zapraszamy do udziału w projekcie!

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Bezpieczne logowanie SSL

Licznik
Jeszcze

I WAKACJE :D

Użytkowników Online
Gości Online: 9
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 5
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: prasztar

Design by CeRNoBiL & Admin Powered by PHP-Fusion 19912844 Unikalnych wizyt