Wos - kryteria ocen
Kryteria ocen z przedmiotu wiedza o społeczeństwie

CELUJĄCA

Aktywność
Autentycznie zainteresowany tym co się dzieje w ramach zajęć, z inicjatywą, pomysłowy, podejmuje się z własnej woli różnych zadań.
Wiedza
Jest żywo zainteresowany tym co się dzieje w Polsce i na świecie. Potrafi uzasadnić swoje poglądy. Jego wiadomości wykraczają poza wiedzę objętą programem.
Umiejętności
Umiejętnie formułuje argumenty. Potrafi wyjaśnić przyczyny i przewidzieć następstwa zjawisk, zinterpretować to, co usłyszy. Dobrze organizuje pracę swoją i innych. Umie dostosować się do zasad pracy w grupie, nie uchyla się od odpowiedzialności.

BARDZO DOBRA

Aktywność
Poproszony nigdy nie odmawia wykonania dodatkowych zadań. Bardzo aktywnie uczestniczy w lekcjach, czasem wykazuje własną inicjatywę.
Wiedza
Ma porządnie opanowaną wiedzę z lekcji. Dobrze posługuje się pojęciami i terminami, potrafi je odpowiednio kojarzyć.
Umiejętności
Sporadycznie aktywny, raczej bez zapału, ale na ogół nie przeszkadza innym.
Jasno formułuje wypowiedzi i dobrze je argumentuje. Dostosowuje się do zadań grupy, ale nie zawsze ma ochotę podjąć odpowiedzialność za rezultat pracy grupowej. Jest elastyczny.

DOBRA
Aktywność
Dosyć aktywny, ale nigdy nie jest pomysłodawcą. Realizuje chętnie cudze pomysły, pomaga innym, nie przeszkadza w pracy.
Wiedza
Od czasu do czasu popełnia błędy. Dość dobrze opanował wiedzę wymaganą programem. Umie ze zrozumieniem powtórzyć to co usłyszał od nauczyciela lub przeczytał w podręczniku.
Umiejętności
Umiejętnie wykorzystuje zdobyte informacje, nie zawsze potrafi jednak uzasadnić swoją wypowiedź. Dobrze współpracuje z grupą i na ogół jest gotów podejmować się wykonania różnych zadań indywidualnych i grupowych.

DOSTATECZNA
Aktywność
Sporadycznie aktywny, raczej bez zapału, ale na ogół nie przeszkadza innym.
Wiedza
Posiada fragmentaryczne wiadomości. Przy pomocy nauczyciela lub dzięki podpowiedzią kolegów potrafi udzielić zdawkowych odpowiedzi.
Umiejętności
Ma trudności z samodzielnym sformułowaniem i uzasadnianiem swych wypowiedzi. Nie potrafi wyciągać wniosków, ma trudności ze zrozumieniem niektórych poleceń. Samodzielnie wykonuje tylko proste zadania, które przydzieli mu grupa.

DOPUSZCZAJĄCA

Aktywność
Dezorganizuje pracę kolegów, nie angażuje się, nie chce pomagać innym, włącza się do pracy po uwagach nauczyciela.
Wiedza
Nie orientuje się w poruszanych zagadnieniach. Jego wiadomości są bardzo skąpe. Bezmyślnie powtarza to, co mówią inni.
Umiejętności
Nie potrafi sformułować jasnej wypowiedzi na tematy poruszane na lekcjach. Z pomocą innych wykonuje proste zadania.

NIEDOSTATECZNA
Aktywność
Uniemożliwia pracę innym. Całkowicie odmawia wykonywania zadań r11; błaznuje, bojkotuje propozycje nauczyciela i kolegów.
Wiedza
Nic go nie interesuje, nie ma pojęcia o zagadnieniach poruszanych na lekcjach.
Umiejętności
Nawet przy pomocy nauczyciela nie potrafi wypowiedzieć się na dany temat. Nie jest w stanie nic powtórzyć, ani wykonać prostego zadania.

Dodane przez dnia listopad 10 2005 09:31:520 Komentarzy ˇ 1523 Czytań - Drukuj