Wizyta Aniołów w rudnickiej szkole
Dodane przez rbelka dnia Styczeń 01 2018 21:59:17
15 grudnia 2017r. o godz. 17.00 do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Wajdy w Rudnikach przybyli liczni goście, by wziąć udział w wieczorze przedświątecznym. Placówkę m.in. zaszczycili swoją obecnością: starosta oleski pan Stanisław Belka, wicewójt Rudnik pani Iwona Napieraj, wizytator Kuratorium w Opolu pani Olimpia Matys, dyrektor BOOS-u pani Elżbieta Ciszkiewicz, przedstawiciele policji w Praszce, nadleśnictwa w Oleśnie, Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie, Koła Łowieckiego „Bażant” Praszka. Byli też radni Gminy Rudniki, dyrektorzy powiatowych i gminnych szkół, sołtys Rudnik i rodzice uczniów. Wszyscy goście już od progu zostali obdarowani tradycyjnym pierniczkami oraz folderem z informacjami dotyczącymi bożonarodzeniowego przedstawienia. Mogli też na świątecznym kiermaszu, zorganizowanym przez Radę Rodziców, zakupić stroiki oraz ozdoby choinkowe. Wchodząc do sali przy akompaniamencie kolęd, goście zachwycali się niezwykłymi lampionami wykonanymi z brzozy. Ale na tym nie koniec ich wizualnych wrażeń. W sali, gdzie odbyła się impreza, oczom zaproszonych ukazały się przepięknie oświetlone choinki oraz zwisające z sufitu setki misternie wykonanych gwiazdek. Na początku spotkania głos zabrał dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Wajdy w Rudnikach, pan Andrzej Krzak. Złożył obecnym życzenia i zaprosił do obejrzenia sztuki „Wigilia z Aniołami” w wykonaniu Szkolnego Koła Teatralnego „Kurtyna”. Akcja przestawienia toczy się w wigilijne późne popołudnie. Grupka młodych ludzi (m.in. narkoman, uciekinierka z domu, żebraczka, złodziejka, diler) postanawia pójść do miasta i zrobić zakupy. Jednak uzmysłowiają sobie, że jest wigilia i za chwilę wszystkie sklepy będą pozamykane. Są wściekli. Zaczynają przypominać sobie minione święta Bożego Narodzenia. Iwo wspomina kolędy z babcią, Elka awantury ojca, Patrycja wigilie w domu dziecka. Ich rozważania są gorzkie i pełne smutku. Nagle słychać dzwonek do drzwi. W progu stoją trzy piękne dziewczyny. Bije od nich jasność, dobroć i pogoda ducha. Proszą o nocleg. Iwo- właściciel mieszkania- stanowczo odmawia. Mieszkająca z nim Kaśka prosi go jednak, by w ten wyjątkowy wigilijny wieczór pozwolił im przenocować. Po wielu naleganiach chłopiec się zgadza. Dziewczyny w sposób subtelny mówią domownikom o ludzkiej naturze, prawu do popełniania błędów i wielkiej miłości Boga do ludzi, który umiłował szczególnie tych nawróconych. Młodzi ludzie postanawiają zorganizować sobie wieczerzę. Nieudolnie, ale szczerze, modlą się. Przyrzekają też się zmienić. Całość przedstawienia wieńczy taniec Aniołów.
Drugą część wieczoru wigilijnego, wspólne kolędowanie, poprowadził ksiądz kanonik Krzysztof Błaszkiewicz. Każdą kolędę śpiewaną przez wszystkich uczestników świątecznego wieczoru poprzedzały rozważania proboszcza. Mówił m.in. o roli matek we współczesnym świecie, skłonności ludzi do grzechu, miłości, którą czerpiemy od Pana Jezusa.
Obie części – przedstawienie i kolędowanie- połączyła głęboka refleksja nad sensem istnienia oraz wiara w zmianę człowieka na lepsze.
Wieczór zakończyły przemówienia gości. Wszyscy podkreślali, że było to niezwykłe, pełen wrażeń spotkanie.


Rozszerzona zawartość newsa