Najpopularniejsze imię w gimnazjum
Dodane przez rbelka dnia Czerwiec 16 2017 20:27:14

Ludzie wybierając imiona dla swoich pociech, kierują się różnymi względami. Nadają imiona, które im się podobają lub które dla nich coś znaczą. Zdarza się również, że dzieci dostają imię po starszym członku rodziny. Są przypadki, gdy noworodek ma zapożyczone imię od postaci filmowej lub serialowej, która wyjątkowo podobała się jego rodzicom. Czasami rodzice nadają swoim dzieciom imiona po osobach, które zaimponowały im swoją postawą.
Tak jak panuje moda na ubrania, gatunek muzyki, fryzury, tak i panuje moda na rozmaite imiona. Postanowiłyśmy sprawdzić, jakie imię jest obecnie najpopularniejsze w naszym gimnazjum. Wśród dziewcząt, których w naszej szkole jest 117, największym powodzeniem cieszy się łacińskie imię Julia (10 osób)- żeński odpowiednik Juliusza i germańskie Kinga (10 osób), które oznacza „pochodząca z walecznego rodu”. Na drugim miejscu uplasowała się Natalia (8 osób)- żeńska forma imienia Natalis i Aleksandra (8 osób)-żeńska forma imienia Aleksander. Trzecie miejsce zajmuje imię Wiktoria (7 osób)- oznaczające zwycięzcę.
Wśród płci męskiej na 119 chłopców 15 nosi imię Jakub, które wywodzi się z języka hebrajskiego i oznacza „niech Bóg strzeże”. Na drugim miejscu znalazł się Patryk (9 osób) oznaczający „szlachetnie urodzony”, a na trzecim Kacper (8 osób) wywodzący się z języka perskiego i oznaczający „skarbnik królewski”.
Czasem rodzice, nadając imię swojemu dziecku, kierują się tym, by to imię było oryginalne i niepowtarzalne. W naszej szkole jest wielu uczniów, którzy jako jedyni w gimnazjum noszą swoje imię. I tak jest jedna: Martyna, Olga, Iga, Kaja, Adrianna, Kamila, Emilia, Alicja, Joanna, Sonia, Dominika, Roksana, Amelia, Agata, Bianka, Barbara, Daria. Wśród chłopców jest jeden: Adrian, Rafał, Marceli, Przemysław, Witold, Aleksander, Sergiusz, Artur, Igor, Hubert, Sebastian, Radosław, Błażej, Oskar, Norbert, Cyprian, Łukasz, Maurycy.
Po ustaleniu najpopularniejszych i najmniej popularnych obecnie imion w naszym gimnazjum, porównałyśmy swoje badania z badaniami przeprowadzonymi w roku 2001 również w naszej szkole. Wtedy najpopularniejszym imieniem żeńskim była Katarzyna, aż 17 dziewcząt na 133 nosiło to imię. Dziś Kasiek jest tylko 5. Drugimi, co do popularności imionami była Anna (10 osób) i Monika (10 osób), dzisiaj Anki w szkole są tylko dwie, a Monik jest trzy. Na trzecim miejscu wśród imion żeńskich plasowała się Marta (7 osób). Dziś Marty są dwie. Wśród chłopców w 2001 roku najczęściej spotykanymi imionami w naszej szkole były: Łukasz, Michał i Mateusz. Dziś Łukasz jest jeden, Michałów mamy czterech, ale Mateuszów jest sześciu. Stąd wniosek, że imię to pochodzące z języka hebrajskiego, oznaczające „danego przez Boga”, ciągle się podoba.
Na zakończenie chciałybyśmy posłużyć się słowami Henryka Łuszczyńskiego, który napisał: „Każde imię przedstawia sobą pewien zasób energii […], może oddziaływać na osobowość i w pewnej mierze los człowieka”. Zatem drogie koleżanki i drodzy koledzy! Zastanówcie się dobrze, zanim w przyszłości swojemu dziecku nadacie imię. Imię tak wiele znaczy…

Iza Sieradzka i Aleksandra Sobańtka pod kierunkiem pani Anny Kokot


Rozszerzona zawartość newsa