Informacje techniczne
Witam.

W ciągu ostatnich kilku dni wprowadziłem na serwerze (i stronie gimnazjum) kilka zmian. W wielkim skrócie - co i dlaczego:

• Możliwość logowania z użyciem SSL - dla zabezpieczenia Waszych danych przesyłanych podczas logowania (przesyłany jest login oraz hasło). Podczas standardowej transmisji wysyłane są jako zwykły tekst, a to oznacza, że osoba, której uda się w jakiś sposób przechwycić transmisję (takiego przypadku jeszcze nie mieliśmy), bez dodatkowych zabiegów może taki login i hasło wykorzystać dla własnych celów. SSL powoduje zaszyfrowanie tych danych, dla osoby, która je przechwyci są bezużyteczne. Użycie mechanizmu SSL wiąże się po Waszej stronie z zainstalowaniem certyfikatu naszego serwera, a w przypadku IE - zignorowaniem ostrzeżenia o certyfikacie nieznanego pochodzenia.

• Potwierdzenie rejestracji przez e-mail - swego czasu strona gimnazjum była zasypywana komentarzami pełnymi linków do zewnętrznych serwisów. Wynikało to z braku zabezpieczenia rejestracji nowych kont. Nie wymagaliśmy przepisania kodu z obrazka, nie było też technicznych możliwości, aby rejestrację finalizować wysłaniem maila aktywacyjnego. Obecnie, po kilku godzinach konfiguracji, udało się uruchomić mechanizmy wysyłające e-mail po każdej rejestracji. Co się z tym wiąże - od tej pory podczas rejestracji musicie podawać prawdziwe, działające adresy e-mail. W przeciwnym razie konta nie aktywujecie. Mała uwaga: mail aktywacyjny, jak zauważyłem, często jest traktowany jako spam. Jeśli nie ma go w skrzynce odbiorczej, należy spojrzeć do folderu SPAM.

• Codzienne, automatyczne kopie zapasowe danych - codziennie o godzinie 3:00 (noc) strony działające na naszym serwerze będą niedostępne przez kilka minut. Związane jest to z wykonaniem obowiązkowej kopii bezpieczeństwa, zarówno Waszych danych jak i ustawień serwera. Obecnie wykonywane są kopie strony Gimnazjum Publicznego w Rudnikach, klubu LZS Rudniki oraz baz danych WSZYSTKICH stron działających na serwerze. Osoby, które prowadzą własne strony na naszym serwerze i chcą, aby była wykonywana kopia ich danych, proszę o kontakt dawid@zytniow.pl lub GG: 1713201.

Na razie tyle, pewnie zapomniałem o kilku mniej istotnych zmianach. Co do SSL - nie jest to wymóg, a jedynie opcja. Można się nadal logować w standardowy sposób. Gdyby pojawiły się problemy z dodawaniem zdjęć do galerii, proszę również o kontakt.

W niedalekiej przyszłości planuję również zmienić hasła do wszystkich kont na naszym serwerze, ale o tym poinformuję odpowiednie osoby.

Pozdrawiam,
    Dawid Cierpucha.