„Jak nie czytam jak czytam?”
Ogólnopolska akcja czytelnicza w rudnickiej szkole.

W piątek 7 czerwca po raz czwarty odbyła się ogólnopolska akcja "Jak nie czytam, jak czytam", w ramach której uczniowie w całej Polsce w tym samym czasie czytali dla przyjemności. Organizatorem akcji jest wydawca miesięcznika "Biblioteka w Szkole", a patronem honorowym Biblioteka Narodowa.
Głównym celem akcji od pierwszej edycji jest budowanie pozytywnego wizerunku książki tak, by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z relaksem, wolnym czasem i rozrywką.
Szkoła Podstawowa w Rudnikach, wraz z klasami gimnazjalnymi, wzięła udział w tej akcji po raz pierwszy. Za przygotowanie akcji odpowiedzialna była pani Jadwiga Głowacka - nauczyciel bibliotekarz oraz pani Agnieszka Pietrzak – nauczyciel polonista.
Przygotowaniem do wspólnego święta książki i czytania było wykonanie przez uczniów plakatów z hasłami promującymi czytanie, i rozmieszczenie ich na drzwiach poszczególnych klas. Ponadto w przestrzeni szkolnej pojawiły się aforyzmy i cytaty o książkach oraz plakaty promujące ogólnopolską akcję, o co zadbały panie odpowiedzialne za organizację naszej szkolnej imprezy czytelniczej.
Akcję rozpoczęliśmy, wspólnie z całą Polską, w piątek 7 czerwca o godzinie 10.00, czytaniem ulubionych książek na sali gimnastycznej. Na początku bibliotekarka, pani Jadwiga Głowacka, zaprezentowała książkę „Cudowny chłopak” R.J. Palacio. Książkę tę, oraz kolejne - „Cudowny chłopak i ja” , „365 cudowności pana Browne’a”, „Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi” (wersja przeznaczona dla najmłodszych czytelników) , jak również film, udało się pozyskać do biblioteki szkolnej podczas spotkania z autorką na majowych 10. Warszawskich Targach Książki. Dla zachęty dla uczniów nauczyciele rozpoczęli akcję, czytając kolejno fragmenty książki „Cudowny chłopak”.
Następnie kolejno uczniowie czytali fragmenty swoich ulubionych książek, począwszy od klasy pierwszej aż do klas gimnazjalnych – bez przymusu, każdy czytał to, na co miał ochotę. Do wspólnego czytania włączyli się również pracownicy szkoły (pani sekretarka, kucharka i sprzątaczka) oraz obecni rodzice.

Gościem honorowym naszej akcji była zastępca wójta, pani Anna Sekienda, która zachęciła uczniów do przeczytania ciekawej książki dotyczącej historii sportowca oraz przeczytała fragment „Małego Księcia”.
Kolejnym punktem naszej imprezy był happening – wszyscy wspólnie, z książkami w rękach, przeszliśmy ulicami Rudnik, czytając książki i skandując hasła zachęcające do czytania, przygotowane wcześniej na transparentach i niesione przez każdą klasę. Przechodząc obok biblioteki publicznej, zostaliśmy powitani przez panie bibliotekarki, z zapewnieniem o solidaryzowaniu się z naszą akcją.
Przemarsz zakończyliśmy wspólnym zdjęciem przed budynkiem szkolnym.
Coroczna akcja ma zachęcić tych uczniów, którzy nie odkryli radości z czytania, a książkę wciąż traktują jako przykry obowiązek, bez zmuszania, lecz motywowania do sięgnięcia po książkę. Niech się przekonają, że czyta nie tylko garstka najlepiej uczących się rówieśników, ale wszyscy – łącznie z nauczycielami, pracownikami szkoły i gośćmi.
Akcja ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zamanifestowanie, że czytają więcej, niż dorośli. W zeszłym roku rekord w czytaniu w jednym momencie ustanowiło 433 532 uczniów. Mamy nadzieję, że w tym roku przyczyniliśmy się do pobicia ubiegłorocznego rekordu.
dnia czerwiec 29 2019 21:57:08