Wycieczka do Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie!
17 maja br. uczniowie klas trzecich gimnazjalnych i klasy ósmej szkoły podstawowej wzięli udział w wycieczce do Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, która jest największą kopalnią odkrywkową w Polsce i jedną z największych w Europie. To największa dziura w ziemi na terenie Europy. Widać ją ze stacji kosmicznej 354 km nad Ziemią. Ze względu na słabą widoczność tego dnia ( przelotne opady deszczu) nie mogliśmy potwierdzić tej informacji, musimy zaufać stacji kosmicznej ;-)
Ponad 12km długości, 3km szerokości i 200 m głębokości. Miłośnicy futbolu mogliby na tym terenie zmieścić 5 tys. boisk do piłki nożnej! Koparki, obsługiwane przez pięcioosobową załogę, ważą 8 tys. ton (niemalże tyle co wieża Eiffla). Dokopanie się do złóż wymaga przebicia się przez ponad 150-metrową warstwę ziemi i skał. Pod nią kryje się węgiel brunatny, czyli pozostałości po roślinach rosnących tu jakieś 20 mln lat temu. Wydobywany przez całą dobę urobek trafia na taśmociągi i wędruje do elektrowni Rogowiec, w której dzięki kilku magicznym sztuczkom ;-) zamieniany jest w prąd. Kopalnia to także miejsce, w którym zakończył życie jeden z mamutów włochatych przemierzających niegdyś Europę. Szczątki ogromnego zwierza są do obejrzenia w gablocie. Jego czaszka jest najstarszym tego typu polskim znaleziskiem (ma ok. 200–300 tys. lat).
Patrząc z tarasu widokowego na ogromny, pocięty maszynami teren, zastanawialiśmy się, jak to się właściwie stało, że Peter Jackson nie nakręcił tu najważniejszych scen Władcy Pierścieni ;-))
Następnie udaliśmy się na Górę Kamieńsk - najwyższe wzniesienie w środkowej Polsce, usypane przez gigantyczne zwałowarki bełchatowskiej kopalni. Znajduje się tam kompleks rekreacyjno - sportowy. Wyciąg krzesełkowy o długości 760 m dostarczył nam widoku na trasy narciarskie.
Na miłośników mocnych wrażeń czekał 620 - metrowy tor saneczkowy, po którym można zjeżdżać z maksymalną prędkością 40km/h ( niektórzy pobili rekord!). Taka jazda dostarczyła nam niezwykłych i niezapomnianych wrażeń.
Obowiązkowy punkt w harmonogramie każdej wycieczki - McDonald`s zrealizowaliśmy w świetnym humorze , prawdziwi Giganci Mocy!
Inicjatorem wycieczki była pani Alicja Księżarek, a wspierali ją nauczyciele: Agnieszka Pietrzak, Ryszard Belka i Robert Księżarek.

dnia maj 23 2019 22:07:51